Рекомендована обов’язковість: чи потрібно мати страховку при поїздці в Польщу
Можливість подорожувати, використовуючи безвізовий режим, заощадила для українців не лише час, нерви та додаткові витрати, а й зменшила перелік необхідних документів для виїзду за кордон. Щоправда, не все те, що з розряду обов'язкових перейшло до рекомендованих, варто ігнорувати. Наприклад, медичну страховку.
Формально після запровадження безвізового режиму наявність страхового полісу для перетину кордону з Польщею не є обов’язковою. Згідно інформації польської прикордонної служби, для в'їзду в країну на короткий термін по безвізу іноземцям потрібно мати лише біометричний закордонний паспорт, достатні фінансові засоби для перебування на території Польщі та повернення назад, підтверджену мету та умови поїздки й бути відсутніми в переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС.
Насправді ж практика показує, що страховий поліс для перетину польського кордону навіть при поїздці на кілька днів потрібно мати обов’язково. По-перше, це є вимогою закону "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України". Там чітко сказано, що "з метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянинові України витрат, пов'язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянин України повинен бути застрахованим". Навіть попри те, що українські прикордонники практично ніколи не перевіряють у виїжджаючих наявність страхового полісу, це за них роблять польські колеги.
Незалежно від того, яким способом ви перетинатимете кордон з Польщею, автомобілем, літаком чи пішки, продемонструвати страховку вас, швидше всього, попросять при проходженні митного контролю. Якщо вона є, це зніме всі інші запитання з боку прикордонників. У випадку відсутності можуть з'явитися зайві проблеми, в тому числі з підтвердженням мети і тривалості поїздки, наявності достатньої кількості готівкових коштів.
Без страхового полісу можуть спокійно подорожувати хіба що власники Карти Поляка. Для всі інших він є необхідним хоча б з міркувань власного здоров'я і гаманця. Якщо, наприклад, станеться нещасний випадок або будь-яка інша неприємна ситуація, пов’язана з необхідністю надання медичної допомоги, то поліс дозволить уникнути серйозних витрат на оплату лікарських послуг. Тим паче, що ціни, які діють в Україні та Польщі, суттєво різняться. До того ж, якщо не буде ні медичного страхування, ні коштів на оплату лікування, згодом можуть з'явитися проблеми при повторному в'їзді до Польщі, навіть, попри безвізовий режим.
Водіям, які їдуть в Польщу на авто, варто пам’ятати, що для них, окрім медичної страховки, треба обов’язково мати поліс ОС. Чимало українців свідомо уникають його покупки, намагаючись таким чином зекономити. Натомість піддають себе великому ризику, адже можуть попасти під серйозні санкції.
За відсутність полісу ОС для власників легкових автомобілів у Польщі передбачений штраф у розмірі 4 тисяч злотих, а для водіїв вантажівок – аж 6 тисяч злотих. Тож спроба заощадити сотню-другу при можливості сплатити штраф у 20-30 разів вищий є досить сумнівною. Крім того, без полісу ОС при перетині кордону водіїв можуть завернути назад в Україну. У випадку, якщо водій виїжджає з Польщі, він змушений буде залишити свій автомобіль до того часу, поки не сплатить штраф і не придбає поліс ОС.